Niedziela, 28 kwietnia 2024

Badania łączą zęby niemowląt z autyzmem i metalami ciężkimi

1 września 2020

The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) szacuje częstość występowania autyzmu jako 1 na 68 dzieci w Stanach Zjednoczonych. Najbardziej widoczne oznaki autyzmu pojawiają się między 2 a 3 rokiem życia.

Zęby dziecięce dzieci z autyzmem zawierają więcej toksycznego ołowiu i mniej niezbędnych składników odżywczych - cynku i manganu - w porównaniu z zębami dzieci bez autyzmu, według innowacyjnego badania finansowanego przez Narodowy Instytut Nauk o Zdrowiu Środowiskowym (NIEHS), będący częścią Narodowych Instytutów Zdrowia.

Badacze badali bliźnięta w celu kontroli wpływów genetycznych i skupili się na możliwych przyczynach środowiskowych choroby. Wyniki badań, opublikowane 1 czerwca w czasopiśmie Nature Communications, sugerują, że różnice we wczesnej ekspozycji na metale, a co ważniejsze, jak organizm dziecka je przetwarza, mogą wpływać na ryzyko autyzmu.

Spektrum zaburzeń autystycznych ma wpływ na układ nerwowy i wpływa na ogólne zdrowie poznawcze, emocjonalne, społeczne i fizyczne dotkniętej nimi osoby".

Różnice w przyjmowaniu metali przez dzieci z autyzmem i bez autyzmu były szczególnie widoczne w miesiącach tuż przed i po urodzeniu dzieci. Naukowcy ustalili to za pomocą laserów do mapowania pierścieni wzrostu w zębach dziecka generowanych w różnych okresach rozwoju. Naukowcy zaobserwowali wyższe poziomy ołowiu u dzieci z autyzmem w całym okresie rozwoju, przy czym największe różnice zaobserwowano w okresie po urodzeniu. Zaobserwowali również niższe pobranie manganu u dzieci z autyzmem, zarówno przed jak i po urodzeniu. Wzorzec ten był bardziej złożony w przypadku cynku. Dzieci z autyzmem miały niższy poziom cynku wcześniej w łonie matki, ale poziom ten następnie wzrósł po urodzeniu, w porównaniu z dziećmi bez autyzmu.

Badacze zauważają, że replikacja w większych badaniach jest konieczna, aby potwierdzić związek między wchłanianiem metalu a autyzmem. "Uważamy, że autyzm zaczyna się bardzo wcześnie, najprawdopodobniej w łonie matki, a badania sugerują, że nasze środowisko może zwiększyć ryzyko dziecka. Ale zanim dzieci zostaną zdiagnozowane w wieku 3 lub 4 lat, trudno jest wrócić i dowiedzieć się, na co narażone były mamy", powiedziała dr Cindy Lawler, szefowa działu genów, środowiska i zdrowia NIEHS. "Z zębami dziecka, możemy to zrobić." Porównano wzorce pobierania metalu przy użyciu zębów z 32 par bliźniaków i 12 pojedynczych bliźniaków.

Badacze porównali wzorce u bliźniaków, gdzie tylko jeden z nich miał autyzm, jak również u bliźniaków, gdzie oba lub żaden z nich nie miał autyzmu. Mniejsze różnice we wzorcach pobierania metalu wystąpiły, gdy u obu bliźniaków występował autyzm. Większe różnice występowały u bliźniąt, gdzie tylko jedno z nich miało autyzm. Ustalenia opierają się na wcześniejszych badaniach wykazujących, że narażenie na toksyczne metale, takie jak ołów, oraz niedobory niezbędnych składników odżywczych, takich jak mangan, mogą zaszkodzić rozwojowi mózgu podczas gdy w łonie matki lub we wczesnym dzieciństwie. Chociaż mangan jest niezbędnym składnikiem odżywczym, może być również toksyczny w dużych dawkach. Narażenie na działanie zarówno ołowiu, jak i wysokiego poziomu manganu wiąże się z cechami autyzmu i jego nasileniem.

Badanie zostało przeprowadzone przez dr Manish Arora, naukowca środowiskowego i dentystę w Icahn School of Medicine na górze Synaj w Nowym Jorku. Przy wsparciu NIEHS, Arora i jej współpracownicy opracowali wcześniej metodę, która wykorzystywała naturalne zrzucanie zębów dziecka do pomiaru ekspozycji dzieci na ołów i inne metale podczas pobytu w łonie matki i we wczesnym dzieciństwie. Naukowcy używają laserów do ekstrakcji precyzyjnych warstw zębiny, twardej substancji znajdującej się pod szkliwem zęba, do analizy metali. Zespół wcześniej wykazał, że ilość ołowiu w różnych warstwach zębiny odpowiada ekspozycji na ołów w różnych okresach rozwoju. Arora powiedziała, że autyzm jest stanem, w którym ważną rolę odgrywają zarówno geny jak i środowisko, ale ustalenie, które z ekspozycji środowiskowych może zwiększyć ryzyko, było trudne. "To, co jest potrzebne, to okno na nasze życie płodowe", powiedział. "W przeciwieństwie do genów, nasze środowisko ciągle się zmienia, a reakcja naszego organizmu na środowiskowe czynniki stresogenne zależy nie tylko od tego, jak bardzo byliśmy narażeni, ale w jakim wieku doświadczyliśmy tej ekspozycji". Wcześniejsze badania związane z toksycznymi metalami i podstawowymi składnikami odżywczymi autyzmu napotkały na kluczowe ograniczenia, takie jak szacowanie narażenia na działanie substancji w oparciu o poziom we krwi po zdiagnozowaniu autyzmu, a nie wcześniej, lub brak możliwości kontrolowania różnic, które mogą wynikać z czynników genetycznych. "Wiele badań porównało obecne poziomy ołowiu u dzieci, które są już zdiagnozowane", powiedział Lawler. "Możliwość zmierzenia czegoś, na co dzieci były narażone na długo przed zdiagnozowaniem, jest dużą zaletą." Metoda używania zębów dziecięcych do pomiaru dawnej ekspozycji na metale jest obiecująca również dla innych zaburzeń, takich jak zaburzenia nadpobudliwości uwagi. "Rosnące podekscytowanie potencjałem zębów dziecięcych jako bogatego zapisu wczesnego narażenia dziecka na działanie zarówno pomocnych, jak i szkodliwych czynników środowiskowych", powiedział dr David Balshaw, szef oddziału NIEHS Exposure, Response, and Technology, który wspierał rozwój metody używania zębów.